5 december 2025
SGP en VVD: Geef de koning het voortouw bij formaties
Te vaak ontstaat er politieke averij aan het begin van de formatie. Sinds de Kamer zelf het initiatief neemt, is het proces te kwetsbaar. De SGP doet daarom, ook namens de VVD, dinsdag een voorstel om de koning het voortouw te geven.
SGP-Kamerlid André Flach: “Na een drukke verkiezingstijd is het land gebaat bij rust. De politiek moet de kans krijgen om even te bezinnen. Het is daarom goed als de Kamer niet zelf het voortouw heeft, maar iemand die meer op afstand staat. De koning is bij uitstek iemand die daarin een objectieve en verbindende rol kan vervullen en in alle rust opzoek kan gaan naar geschikte namen om het formatieproces te begeleiden.”
In de motie constateren SGP en VVD dat er sinds 2012, het moment waarop de Kamer zelf het initiatief nam, inmiddels al driemaal op rij problemen waren rond personen die een opdracht kregen in de formatie. De partijen willen daarom dat de koning voortaan verantwoordelijk wordt voor het aanwijzen van deze personen.
In 2023 vroeg de Raad van State in een voorlichting aan de Tweede Kamer al om aandacht voor de waarde van ‘een vast ambt’ in de formatie.
Lees hieronder de motie die is ondertekend door André Flach (SGP) en Daan de Kort (VVD).
De Kamer,
gehoord de beraadslaging,
constaterende, dat inmiddels driemaal op rij problemen zijn ontstaan ten aanzien van de personen die zijn voorgedragen of aangewezen om in de formatie een opdracht uit te voeren;
overwegende, dat het schadelijk is voor het aanzien van de Tweede Kamer als telkens ophef ontstaat over deze personen tijdens de formatie;
overwegende, dat de Raad van State in 2023 in een voorlichting aan de Tweede Kamer aandacht vroeg voor de waarde van een vast ambt;
verzoekt het presidium, een wijziging van het Reglement van Orde aanhangig te maken die ertoe leidt dat de Koning verantwoordelijk is voor het aanwijzen van personen om een opdracht uit te voeren tijdens de kabinetsformatie,
en gaat over tot de orde van de dag.